image

W tym roku Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego wypada w ferie. Uczniowie klasa VII wraz z wychowawcą, polonistą świętowali już dziś. Wspólnie rozmawiali i rozważali wartość j.ojczystego we współczesnym świecie. Dużą atrakcją były quizy oraz wykład "O wartości i dbałości o język ojczystego" prof. Małgorzaty Karwatowskiej i prof. Rafała Szczerbakiewicza.
Prof. Karwatowska wyjaśnia, dlaczego język ojczysty jest tak ważny, jakie wartości się w nim kryją i jak można o niego dbać. — "Język jest nośnikiem wartości kulturowych. Łącznie z innymi kodami stanowi psychiczne wyposażenie każdego człowieka. Język konstruuje tak naprawdę tożsamość człowieka..." Z kolei prof. Szczerbakiewicz uświadamia, jak istotną częścią naszego języka jest literatura, która utrwala narracje konstruujące naszą tożsamość jako wspólnoty. — "Język ojczysty to także literatura i warto się zastanowić, co właściwie jest taką minimalną jej formą (...). Wydaje mi się, że literatura dlatego jest najważniejszą ze sztuk poznania samego siebie, ponieważ uczy ona narracji..."
https://www.google.com/url?q=https:
Oto kila informacji o samym Święcie:
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego, ustanowione 22 lata temu przez UNESCO. Nawiązuje ono do wydarzeń, które miały miejsce 21 lutego 1952 r. w Dhace w Bangladeszu. Odbyła się wówczas pokojowa demonstracja studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Data ta ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej, o tym, iż język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to dobra okazja, aby uświadomić sobie, jak ważne funkcje pełni język, bez którego nie bylibyśmy w stanie się komunikować, tworzyć relacji oraz kultury. Kluczowa jest także dbałość o jego poprawność oraz odpowiednie stosowanie.