foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

SZKOŁA PODSTAWOWA W BEDLNIE 

SPRZATANIE ŚWIATA – POLSKA 2020

 plastik

HASŁO AKCJI:

Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję.

 Akcja odbędzie się

  • w 3. weekend września
  • 18.09 (piątek), 19.09 (sobo­ta),
  • 20.09 (niedziela).

 List do wolontariuszy Pani Beaty Butwickiej Prezes Zarządu Fundacji „Nasza Ziemia”

        Drodzy Wolontariusze Naszej Ziemi,

jak wiecie, każdego roku Akcja Sprzątanie świata – Polska odbywa się pod innym hasłem. Tym sposobem chcemy zwrócić uwagę na różne problemy związane z nami – ludźmi – w kontekście faktu, że… śmiecimy. Tym razem szczególną uwagę poświęcimy plastikowi, a właściwie – jak mówią eksperci – odpadom z tworzyw sztucznych.

Jak pokazują badania, Polak na co dzień zużywa bardzo duże ilości plastiku. Jednorazowe torby na  zaku­py, plastikowe butelki, słomki, kubki… to tylko wierzchołek góry lodowej. A przecież możemy zastanowić się nad redukcją lub nawet zrezygnowaniem z niektórych plastikowych produktów, których używamy każdego dnia. Znikoma wydaje się też nasza wiedza na temat tego odpadu w ogóle, bo przecież nie chodzi o pozbycie się tego jakże cennego surowca, ale o jego recykling, a tym samym poprawną segregację naszych domo­wych śmieci. Problemowi plastiku, który przecież jest nie tylko w  Polsce i nie tylko polski, będziemy chcieli zatem poświęcić naszą uwagę w tegorocznej Akcji Sprzątanie świata – Polska.

               Od maja do czerwca w PreStarcie tegorocznej Akcji, wspólnie z naszym Partnerem firmą Procter and Gam­ble, zebraliśmy niespełna 2 tony śmieci, z czego plastikowych odpadów było ponad 500 kilogramów! To bar­dzo dużo, tym bardziej że sprzątaliśmy w lasach, parkach, na polanach i plażach, czyli w miejscach, gdzie zwykle odpoczywamy. Te pół tony plastikowych butelek i opakowań po  żywności powinny trafić do firm zaj­mujących się recyklingiem, a nie pod krzaczek czy na piaszczystą plażę Bałtyku.

               Jaki będzie finał tegorocznego sprzątania Polski? Mam nadzieję, że taki, dzięki któremu wielu z nas, wybie­rając się na wycieczkę, urlop, piknik czy na spacer, zabierze ze sobą i poprawnie zutylizuje każdy zużyty i już niepotrzebny odpad: od butelki po napoju po jednorazowe chusteczki. Bo przecież wszystkie śmieci są nasze… Nieprawdaż?

                                              

                                               BEATA BUTWICKA

                                             Prezes Zarządu Fundacji Nasza Ziemia

I. 18.09.2020 r. (piątek)

1. Zapoznanie uczniów podczas lekcji z wychowawcami z hasłem i celami tegorocznej Akcji Sprzątanie Świata- Polska 2020.

27 Akcja Sprzątanie świata

Tegoroczna akcja Sprzątania świata przebiegać będzie pod hasłem „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”. W czasie od startu do Wielkiego Finału Akcji we wrześniu będziemy zachęcać Polaków, inspirować i motywować do rezygnacji z plastiku tam, gdzie jest to możliwe; do jego redukcji z życia codziennego tam, gdzie są możliwe inne, bardziej ekologiczne rozwiązania i do prawidłowej, odpowiedzialnej segregacji plastiku w gospodarstwach domowych.

2. Zapoznanie uczniów z materiałami edukacyjnymi Fundacji Nasza Ziemia na temat segregacji i recyklingu plastiku oraz alternatywnych opakowań.

3. Prezentacja filmików nt recyklingu plastiku.

II. 19.09.2020 r. (sobota)

1. W tym roku ze względu na epidemię COVID-19 nie przeprowadzamy w szkole terenowej Akcji Sprzątania Świata- Polska 2020. Zapraszamy, aby trzecia sobota września 2020 to była SOBOTA DLA ZIEMI. Zachęcamy, aby każdy uczeń indywidualnie lub z najbliższą rodziną, w gronie przyjaciół lub z sąsiadami posprzątał swój najbliższy kawałek Polski: trasę wycieczkową, rowerową, skwerek przed blokiem lub ulubiony park, własne podwórko.

2. Prosimy o zrobienie zdjęć z wykonanych działań i przesłanie ich do opiekuna LOP p. Beaty Adamiak na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

3. Zdjęcia z lokalnych, przydomowych akcji zostaną zamieszczone na stronie internetowej i facebooku szkoły .

Opiekunowie LOP:

p. Beata Adamiak

p. Ewa Kowalska

Copyright © 2020 Szkoła Podstawowa w Bedlnie Rights Reserved.