Drukuj
Kategoria: Aktualności
Odsłony: 24125

djo 1 (…) tak by gdzieś het gnało, gnało,
tak by się nam serce śmiało
do ogromnych, wielkich rzeczy (…)”
a tu pospolitość skrzeczy,
a tu pospolitość tłoczy,
włazi w usta, uszy, oczy; (…)

S. Wyspiański, Wesele

            Co dwa tygodnie znika bezpowrotnie jeden język, a razem z nim związane z nim bogactwo kulturowe - alarmują językoznawcy. Obchodzony 21 lutego pod patronatem UNESCO Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma zwrócić uwagę świata na ten problem. Dlatego też rok 2019 został proklamowany Międzynarodowym Rokiem Języków Rdzennych.

Z tej okazji uczniowie klasy IV, VII i VIII pod opieką p. Olgi Wilczyńskiej przygotowali uroczysty apel.

Wspomnieli w nim o opracowanym prze UNESCO "Atlasie języków zagrożonych", gdzie można znaleźć dane na temat 3 tys. języków. Z obszarem Polski związanych jest osiem z nich: kaszubski, białoruski, jidisz, rusiński, romski, poleski, wiliamowicki a także słowiński, który od lat 60. XX wieku uważany jest za wymarły. Polszczyzna jest jednym z 25 najpopularniejszych języków na świecie, posługuje się nią ponad 40 mln ludzi w Polsce i poza jej granicami.

Uczniowie poruszyli także problem mowy nienawiści. Rada Języka Polskiego od dawna protestuje przeciwko brutalizacji i agresji językowej. Młodzież zaakcentowała, że to jednak nie język jest kreatorem tej nienawiści. Ona jest w nas. Język jest tylko przejawem agresji, która rządzi naszym zachowaniem.

               21 lutego 2019 Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypada w 150. rocznicę urodzin Stanisława Wyspiańskiego, dlatego spotkanie zakończono wspólnym czytaniem jednego z arcydzieł polskiej literatury – „Wesela”. Utwór wpisuje się w przesłanie MJO, ponieważ łączy w sobie różne rejestry polszczyzny – znajdziemy w nim zarówno przykłady języka poetyckiego, jak i stylizację gwarową.