foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

                               23 kwietnia 2021

ŚWIATOWY  DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

Ciekawostki o książkach

dzień-ksiązki-i-praw.jpg

dzien-ksiazki.jpg

 https://view.genial.ly/607418f688df9c0d0947ae63/presentation-swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich?fbclid=IwAR1nMbMT857DchIfaE2aEVB9S2oZzY6wszYOIsR8g6U9PtbU0N0SblfI4zk

 

Jest to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w 1616 r. zmarli wybitni pisarze – Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii (Hiszpania)  w 1926 r. Właśnie dzień 23 kwietnia  jest obchodzony jako święto narodowe – dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją, w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w formie książek.

Zakładamy budki lęgowe dla ptaków

W związku z realizacją działań związanych ze stworzoną przed szkołą strefą ekologiczno-przyrodniczą uczniowie naszej szkoły mieli za zadanie wykonać budki lęgowe dla ptaków. Pierwszą uczennicą, która wywiązała się z tego zdania nadzwyczaj dobrze była Oliwia Wasiak z klasy II. Dziewczynka wraz ze swoim tatą wykonała piękną budkę lęgową dla ptaszków. Tata umieścił ją wysoko na drzewie. Budka wykonana została zgodnie z zasadami budowania takich obiektów. (zdjęcie poniżej).

S2_2.jpg

Czytaj więcej: Zakładamy budki lęgowe dla ptaków

Jak zachęcić dzieci do czytania książek, lektur?

 

Z tym pytaniem zetknął się niejeden rodzic. Zadaje je sobie również wielu nauczycieli. Tymczasem dla szerokiego grona dzieci czytanie książek nie należy do zestawu najbardziej atrakcyjnych zajęć, a lista lektur to synonim nudy, przykrego obowiązku i straty czasu.  Więc jak zachęcić dzieci do czytania lektur? Czy istnieją uniwersalne metody, które skutecznie przekonają młodych ludzi do śledzenia losów bohaterów literackich?

Czytanie.jpg

Czytaj więcej: Jak zachęcić dzieci do czytania książek, lektur?

2 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

plakat-ibby.jpg

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzonego jest 2 kwietnia w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Ideą jego jest – rozpowszechnienie książek dla dzieci i wspieranie czytania przez najmłodszych.

To szczególne święto zostało ustanowione przez IBBY – The International Board on Books for Young People – w celu promowania wartościowej literatury i grafiki dla młodych odbiorców.

Czytaj więcej: Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci 

Copyright © 2021 Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Bedlnie Rights Reserved.