Drukuj
Kategoria: Październik w oddziale przedszkolnym
Odsłony: 866

autorskie 1 of 1 4

Relację ze spotkania autorskiego z Panią Izabellą Klebańską, które odbyło się 26 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Bedlnie, śmiało można rozpocząć znanym przysłowiem: „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Na pewno informacje i ciekawostki dotyczące książek oraz muzyki na długo zostaną w pamięci dzieci.  Pani Izabella Klebańska, znana autorka książek, scenariuszy radiowych i telewizyjnych dla najmłodszych oraz młodzieży, zadawała dzieciom ciekawe pytania, np.: Jakim znakiem w muzyce jest akolada? Oczywiście naprowadzała najmłodszych na właściwą odpowiedź, że jest to muzyczna klamra łącząca ze sobą pięciolinie. Rozpoczęty temat nie był przypadkowy, nawiązywał do tytułowej bohaterki książki Pani Izabelli pt. „Jak dżdżownica Akolada o muzyce opowiada”. Dzieci szukały także rymów do tego słowa. Wszelkie muzyczne rozważania, dla ułatwienia, autorka wierszy zapisywała na tablicy. Mali amatorzy świata muzyki odśpiewali chórem kilkakrotnie gamę C-dur. Pani Izabella Klebańska zachęcała dzieci do ćwiczeń przy muzyce, była to miła odskocznia od zwykłego siedzenia i przyswajania nowych pojęć. Dzieci wspaniale się przy tym bawiły. Zaproszony gość zagrał również naszym słuchaczom na skrzypcach i przeprowadzał quiz ze znajomości przeróżnych instrumentów.

 autorskie 1 of 1 2

autorskie 1 of 1 3

Kolejnym punktem spotkania były rozmyślania na temat: Czy muzyka może kaprysić, żartować, złościć się, cieszyć czy płakać? Oczywiście, że tak, kompozytor wyraża przez muzykę swoje przeżycia.

Był to początek do przeanalizowania tekstów z kolejnej książki Pani Izabelli Klebańskiej pt:. „Kaprys, żart i inne muzyczne fanaberie”. Dzieci wysłuchały fragmentu wariacji Wolfganga Amadeusza Mozarta. Sporym zainteresowaniem cieszyły się również „Operowe straaachy”, a poetka udowodniła, że magiczny świat opery nie jest nam obcy. Tego rodzaju utwory na co dzień słyszymy w radio, telewizji czy w kinie.

Spotkanie stanowiło egzamin, czy najmłodsi znają nazwy tańców. Dzieci znakomicie poradziły sobie z tym zadaniem. Oczywiście to pytanie zaowocowało rozmową o kolejnej książce Pani Izabelli Klebańskiej „Jak tańczono przed wiekami, czyli taniec z figurami” Jest to ciekawy przewodnik po tańcach z różnych epok i krajów. Zaproszony gość nauczył dzieci, jak się tańczy branle, które popularne były we Francji w XV-XVI wieku, a później na dworach  europejskich. Dzieci miały możliwość zakupienia książek poetki, a także zdobycia autografu.

autorskie 1 of 1