Drukuj

Podstawowe zasady właściwej postawy podczas pracy z komputerem

Drogie Uczennice/ Drodzy Uczniowie,

od kilku tygodni,  spędzacie więcej czasu przy komputerze. Bywa, że odczuwacie bóle głowy, kręgosłupa. Pojawiają się problemy ze wzrokiem.

Myślę, że warto poznać niebezpieczeństwa związane z pracą przy komputerze, aby nauczyć się jak rozsądnie go używać i przeciwdziałać negatywnym skutkom dla zdrowia i psychiki użytkownika.

Należy pamiętać, że dzięki prawidłowej pozycji podczas siedzenia, która najbardziej ze wszystkich pozycji obciąża kręgosłup, podejmujemy profilaktykę zespołów bólowych kręgosłupa.

Chciałbym zapoznać Was z informacjami dotyczącymi higieny pracy, nauki z komputerem/laptopem/tabletem:

  1. Starajcie się, jeśli nie ma takiej potrzeby, nie przedłużać czasu spędzanego przy komputerze. Przerwy, nawet krótkie,  są konieczne. Preferowane są krótkie przerwy po krótkich okresach pracy przy komputerze zamiast długich przerw po długich okresach pracy. Dłuższe przerwy powinny być przeznaczone na bardziej intensywne ruchowo czynności lub ćwiczenia gimnastyczne. Jest to czas na odpoczynek dla oczu, mięśni szyi, barku i dłoni.
  1. Pamiętajcie o przestrzeganiu  zasad bezpieczeństwa w pracy z komputerem i w Internecie.
  2. Pamiętajcie o etykiecie językowej i kulturze w komunikacji z nauczycielami i rówieśnikami.

 Aby praca na komputerze była pożyteczna i jednocześnie przyjemna, należy spełnić następujące warunki:

Podstawowe zasady właściwej postawy podczas  pracy z komputerem:

  1. Należy opierać się plecami o oparcie krzesła, co zmniejszy zmęczenie kręgosłupa w odcinku szyjnym. Ramiona powinny zwisać swobodnie. Trzymać łokcie przy sobie lub oparte na poręczach fotela, gdyż nie obciąża to dodatkowo pleców.
  1. Głowa prosta, mięśnie karku rozluźnione, broda lekko przygięta do klatki piersiowej. Siedzisko krzesła powinno zapewnić oparcie do połowy łopatek siedzącego oraz podpórką lędźwiową. Głowę należy trzymać tak, aby szyja nie była wygięta i nie powodowało to zniekształceń odcinka szyjnego kręgosłupa.
  1. Regulować wysokość fotela, pamiętając, aby stopy swobodnie opierały się o podłogę. Nogi powinny być zgięte w kolanach pod kątem prostym.
  1. Siedzieć wygodnie, regulować oparcie. Klawiaturę ustawić nisko, aby nie powodować zgięcia rąk w nadgarstkach.
  1. Stale przysuwać się jak najbliżej do oparcia krzesła,  opierając się o podłogę całą powierzchnią stóp. Stopy trzymać ustawione swobodnie i płasko na podłodze lub na odpowiedniej podstawce – podnóżku.
  1. Klawiatura powinna być ustawiona na nieślizgającej się powierzchni i w przypadku wysokości klawiatury większej niż 3 cm, należy wyposażyć ją w odpowiednie podkładki pod nadgarstki.

Ponadto przy pracy z laptopem lub tabletem należy pamiętać, aby:

-    należy tak ustawić ekran monitora, aby unikać odbić światła od okien i oświetlenia górnego,

-    należy dobrać wielkość czcionki (zwykle ją powiększyć), aby nie obciążać nadmiernie oczu.

-    do dłuższej pracy z tabletem i laptopem należy korzystać z dołączanej klawiatury i myszki,

-  korzystanie z tabletu i laptopa przy biurku wymaga ustawienia go na podstawce w celu podniesienia jego wysokości i ustawienia kąta ok. 30-45° nachylenia ekranu (co zapobiega nadmiernemu pochylaniu się),

-  w związku z tym, że ekrany tabletów są często znacznie mniejsze niż laptopów zaleca się, aby korzystać z tabletu do przeglądania danych i korzystania z Internetu lub pisania krótkich e-maili i nie korzystać z niego dłużej niż godzinę jednorazowo (szczególnie jeśli praca z tabletem obejmuje pisanie).

Praca przy komputerze, w niewłaściwych warunkach, może być powodem różnych dolegliwości  i chorób:

  1. Długotrwałe i częste korzystanie z komputera może doprowadzić do uzależnienia                        i wpłynąć negatywnie na samopoczucie, wywołując ciągłe zmęczenie, zmianę nastrojów i zły humor oraz brak kontaktów z rówieśnikami w świecie rzeczywistym.
  1. Zbyt długie patrzenie na monitor może powodować pogorszenie wzroku.
  1. Niewłaściwa postawa, podczas siedzenia przy komputerze, może przyczynić się do zmęczenia  mięśni, bólu kręgosłupa, szyi, barku i dłoni.
  1. Długotrwała praca przy komputerze może być przyczyną choroby długotrwale obciążonych stawów.

Pamiętajcie!

Stanowisko komputerowe musi być tak przygotowane, aby zapewnić Ci bezpieczeństwo oraz przyjemną i komfortową pracę.

    (źródło: e – podręcznik. pl ,platforma edukacyjna MEN:  Jak prawidłowo pracować z komputerem)

 Dbajcie  o Siebie