foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

WIRTUALNE  WYCIECZKI  I  SPACERY

MUZEA W POLSCE cz. 1

Czasem trafiają się nam dni, kiedy nie chce się nic, a zwłaszcza zupełnie nie chce się wychodzić z domu w poszukiwaniu atrakcji. Często nie mamy też okazji odwiedzenia ciekawych miejsc, bo po prostu są za daleko.

Obecna sytuacja, gdy pozostajemy przymusowo w domach i niemal wszystko jest czasowo zamknięte, również uniemożliwia nam zobaczenie interesujących miejsc.

W tej sytuacji warto pamiętać o cudownej sile Internetu! Świetnym rozwiązaniem mogą być wirtualne spacery po atrakcyjnych miejscach! Wystarczy usiąść wygodnie samemu lub zaprosić do zwiedzania całą rodzinę i w zaciszu domowym odbyć wirtualną przechadzkę.

W pierwszej części naszego Mini Przewodnika Wirtualnych Atrakcji dla całej rodziny zapraszamy Was do ciekawych Muzeów w Polsce.

Gotowi? Czas więc rozpocząć spacer! Sami wybierzcie od czego zacząć i co Was interesuje! A w przyszłości może wybierzecie się tam osobiście?!

Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum-Powstania-Warszawskiego_fot.-W.Z.-Panow_pzstudio.pl_.jpg

Z pewnością słyszeliście o tym Muzeum. Dzięki odwiedzeniu tego miejsca poznacie i lepiej zrozumiecie codzienność mieszkańców Warszawy w czasie Powstania warszawskiego, które było jednym z najbardziej bohaterskich czynów patriotycznych w historii naszego kraju. Teraz Muzeum Powstania Warszawskiego poprzez profil FB łączy się również on-line i codziennie są wejścia na żywo z ekspertami, dzielącymi się swoją wiedzą i pasją. W programie: wirtualne zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, lekcje historii on-line na różnych poziomach edukacji i wykłady historyczne.

Zapraszamy na spacer po Muzeum. Link: //www.google.com/maps/@52.2323689,20.9813058,2a,61.2y,38.3h,83.38t/data=!3m6!1e1!3m4!1sB2SXc5M6OloAAAQ7LvKntw!2e0!7i13312!8i6656

Zamek Królewski w Warszawie

Zamek królewski.jpg

 

Pierwotnie rezydencja książąt mazowieckich, a od XVI wieku siedziba władz I Rzeczypospolitej. W 1980 Zamek Królewski wraz ze Starym Miastem został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w 1994 wraz z historycznym zespołem miasta z Traktem Królewskim i Wilanowem Królewskim został uznany za pomnik historii.

Zapraszamy na spacer. Link: https://www.ai360.pl/panoramy/85 

Kopalnia Soli w Wieliczce   

Wieliczka.jpg

 

Kopalnia Soli w Wieliczce to najstarsze na ziemiach polskich przedsiębiorstwo solne sięgające swoimi początkami już średniowiecza. Przez całe stulecia była źródłem bogactwa kraju i materialnym fundamentem kultury – dzisiaj jest najchętniej odwiedzanym polskim obiektem turystycznym. Kilkusetletnia eksploatacja złoża soli kamiennej ukształtowała obecny układ przestrzenny wyrobisk górniczych. Skryte pod miastem, usytuowane na dziewięciu poziomach, sięgają głębokości 327 m. Podziemna Wieliczka to blisko 300 km chodników i ok. 3000 komór.

Kopalnia Soli w Wieliczce udostępniła Trasę Muzealną Muzeum Żup Krakowskich z podziemnymi komorami, w których znajdują się obiekty muzealne, a to wszystko w niezwykłym otoczeniu solnych rzeźb.

Zapraszamy na spacer. Link: https://www.ai360.pl/panoramy/278

Muzeum Zamkowe w Pszczynie

pszczyna.jpg

            Poznaj wspaniałe wnętrza, meble i wystrój Zamku w Pszczynie. Zobacz wspaniały park i otoczenie zamkowe Muzeum mieści się w dawnej rezydencji magnackiej na Śląsku, w której zachowało się oryginalne wyposażenie i meble. Zamek jest obecnie jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce.

Zapraszamy na spacer. Link: http://www.zamek-pszczyna.home.pl/wz/index.html

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Lotnictwo.jpg

 

Skorzystaj z okazji do zobaczenia ponad 200 eksponatów z historia lotnictwa! Modele eksponowane są w krajobrazie lotniska z początku minionego stulecia, we wnętrzach dawnych i stylizowanych przestrzeniach hangarowych.

Zapraszamy na spacer. Link: http://www.muzeumlotnictwa.pl/pano_zwiedzanie/wirtualne_zwiedzanie.php?w=p

Pozdrawiam

Jolanta Lewandowska

PRZECZYTAJ, WYSŁUCHAJ

KSIĄŻKA NA KAŻDĄ POGODĘ

99901651988.jpg

             Poznajcie Kubę i Bubę. Chociaż jak zauważycie sami, znajomość ta nie będzie należała do najłatwiejszych! Kuba i Buba nieustannie się sprzeczają! I każde z nich zawsze chce mieć rację! Gdy w ich pokoju zapada cisza, rodzice są przerażeni. To może oznaczać tylko jedno: zbliżającą się katastrofę.

            Pewnego razu ich babcia Joasia straciła resztki cierpliwości i postanowiła kupić im super książkę czyli …….podręcznik dobrego wychowania. Wtedy dopiero się zaczęło! Wieczne kłótnie o to, kto z rodzeństwa zachowuje się bardziej kulturalnie.     

            Czasami nawet zwykła mała łyżeczka może być przyczyną wielkiej awantury o to czy kładzie się ją na stole czy na spodku i czy można ją oblizać czy nie? I ciągle jest tyle pytań i wątpliwości! Dlaczego nie wypada iść do teatru w sukience z plamami po soku? Czy czytanie cudzych listów jest kulturalne? Co to takiego butonierka? Dlaczego pocałunek w rękę nazywa się „cmok-nonsens”, a życzenie komuś „smacznego” jest nieeleganckie?

             Na te, jak i na wiele innych pytań, odpowiada, w ciekawy i zabawny sposób, autor Grzegorz Kasdepke w zbiorze opowiadań o Bubie i o Kubie pt. „Bon czy ton”.

             Zabawa i uśmiech gwarantowany!

Możecie tę książkę przeczytać lub posłuchać! Podaję link, gdzie będziecie mogli wysłuchać przygód Buby i Kuby!  

Pozdrawiam

Jolanta Lewandowska

Weź przykład z superbohaterów Komiksów:

noś maskę w miejscach publicznych.

Przypominam najsłynniejszych zamaskowanych herosów

Herosi w maskach to bohaterowie komiksów i ich filmowych adaptacji.

 W trakcie pandemii koronawirusa zasłanianie ust i nosa stanowi jednak równie ważny czyn, co powstrzymanie zniszczenia Nowego Jorku przez Avengers czy ratowanie Gotham z opresji przez Batmana.

Każdy z nas może więc stać się superbohaterem, dzięki noszeniu maseczki w miejscach publicznych. Nie wszyscy najpopularniejsi bohaterowie komiksowego świata zasłaniają jednak całą twarz (wielu ogranicza się jedynie do zakładania maski na oczy).

Dziś przedstawię Wam tych herosów, którzy stanowią odpowiedni wzór na obecne czasy,  dzięki swojemu strojowi. Może sięgniecie po komiksy czy filmy, w których spotkacie tych bohaterów?

1Spider-Man czyli (człowiek pająk), pełne imię i nazwisko: Peter Benjamin Parker – fikcyjna postać (super bohater) znany z komiksów wydawanych przez Marvel Comics. Została stworzona przez scenarzystę Stana Lee, rysownika Steve'a Ditko, a także Jacka Kirby'ego.

 

 

 

 

2Batgirl/Orphan Cassandra Cain to córka jednego z najlepiej wyszkolonych morderców na Ziemi. Należy do grupy pomocników Batmana.

 

 

 

 

 

 

3Rorschach z serii „Strażnicy” wykorzystywał swą maskę nie tylko do skutecznego ukrywania, kim naprawdę jest, ale również jako narzędzie wpływu na innych.

 

 

 

4Iron Man Większość super bohaterów zakrywa twarz, żeby ukryć swoją prawdziwą tożsamość. W przypadku Iron Mana sprawa wygląda inaczej. Hełm pozwala temu genialnemu wynalazcy i milionerowi na lepsze kontrolowanie podzespołów swojego stroju. A przy okazji chroni też go przed obrażeniami.

 

 

 

 

 

 

5Moon Knight Kaptur plus maska to dosyć często spotykane połączenie u amerykańskich super bohaterów. Żaden z nich nie wygląda jednak tak dobrze jak Moon Knight. Kluczowy wpływ ma tutaj biel dominująca we wszystkich elementach stroju.

 

 

 

Inni znani zamaskowani super bohaterzy komiksów to:

6Red Hood

 

 

 

 

7Deadpool

 

 

 

 

 

 

Z JAJKIEJ KSIĄŻKI POCHODZI TEN CYTAT?

Lubisz czytać? Znasz lektury szkolne? To quiz w sam raz dla ciebie!

Rozwiąż, przyślij zdjęcie lub plik na mój adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 1. „Piegi znakomicie działają na rozum i chronią od kataru.”

a. "Akademia pana Kleksa"

b. „Chłopcy z Placu Broni”

c. „Felix,Net i Nika”

 

 1. "Kto szuka, ten najczęściej coś znajduje, niestety czasem zgoła nie to, czego mu potrzeba."

a. „Zemsta”

b. „Przygody Tomka Sawyera”

c. „Hobbit czyli tam i z powrotem”

 

 1. "(…) z tym właśnie największy kłopot, że jak się człowiek bawi sam, to jest nudno, a jak są inni, to się ciągle sprzeczają."

a. „Kajko i Kokosz”

b. „Mikołajek”

c. „Opowieść wigilijna”

 1. „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.”

a. „Katarynka”

b. „Tajemniczy ogród”

c. „Mały Książę”

 1. „Jeśli ktoś Kalemu zabrać krowy – odpowiedział po krótkim namyśle- to jest zły uczynek. (…) Dobry to jak Kali zabrać komu krowy.”

a. „W pustyni i w piszczy”

b. „Lew, czarownica i star szafa”

c. „Pani Twardowska”

 

 1. "Boka był mądrym chłopcem, ale nie zdawał sobie jeszcze sprawy z tego, że ludzie są bardzo różni"

a. „Mikołajek”

b. „Chłopcy z Placu Broni”

c. „Ania Z Zielonego Wzgórza”

 1. „Największą dla nich udręką była bezsilność: choć pragnęły pomagać ludziom, na zawsze straciły moc.”

a. „Opowieść wigilijna”

b. „Lew i zwierzęta”

c. „Pinokio”

 1. „Ta karczma Rzym się nazywa. Kładę areszt na waszeci".

a. „Pani Twardowska”

b. „Hobbit czyli tam i z powrotem”

c. „W pustyni i w puszczy”

 1. „Według mnie ten najlepszy, co się najmniej chwali.”

a. „Harry Potter”

b. „W pustyni i w puszczy”

c. „Lew i zwierzęta”

 

 1. „To nie jest bałagan, tylko bardzo skomplikowany porządek”

a. „Alicja w Krainie czarów”

b. „Kubuś Puchatek”

c. „Mały Książę”

 

KSIĄŻKA DLA CZYTELNICZEK Z KLAS 7 i 8.

MÓW SZEPTEM Agnieszka Olejnik

Młodzi. Samotni. Rozdarci.

Główni bohaterowie – Witek ( szkolny outsider, który słyszy kolory i widzi barwę niektórych słów) oraz Magda ( nowa uczennica, która lubi ciszę i przestrzeń oraz nie znosi ludzi) dźwigają na swych barkach ciężki bagaż życiowych doświadczeń.

Witek nawiązuje z Magdą kontakt telefoniczny i choć dziewczyna nie ma pojęcia z kim rozmawia, to spędza z chłopakiem na rozmowach długie godziny.

Pewnego dnia dochodzi do tragedii, która zmienia ich życie. Tylko Witek jest w stanie pomóc Magdzie. Czy jednak ona mu zaufa? Czy dwie zupełnie różne osoby, które do tej pory wolały żyć w samotności, maja szansę na miłość?

Książka ta to historia niebywała i trzymająca w napięciu. Znajdziemy w niej element sensacji, który potęguje bieg wydarzeń, wzbudza niepewność, dreszczyk emocji i mnoży pytania: kto? I dlaczego?

Książka dostępna w LEGIMI w formie ebooka.

Bawcie się dobrze! Pozdrawiam

Jolanta Lewandowska

Spis lektur szkolnych i dostęp online

              Szanowni Państwo, w załączniku zamieszczam plik z lekturami do klas 1-8 wraz z linkami umożliwiającymi dostęp do tych książek on-line. Jeśli w zestawie nie będzie przekierowania do jakiejś lektury, Biblioteka Publiczna w Kutnie udostępnia hasła do portalu legimi i tam będzie można znaleźć brakujące książki.

Wykaz lektur obowiązkowych wraz z adresem dostępu na stronach internetowych

Klasy I-III

 1. 1. Hans Christian Andersen, Baśnie (do wyboru); https://lektury.gov.pl/autor/hans-christian-andersen
 2. 2. Justyna Bednarek, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych); 
  (rozdział I, w opisie link do pobrania całej książki)
 3. 3. Jan Brzechwa, Brzechwa dzieciom; 
 4. 4. Alina Centkiewiczowa i Czesław Centkiewicz, Zaczarowana zagroda; 
 5. 5. Waldemar Cichoń, Cukierku, ty łobuzie!; https://www.granice.pl/sys6/pliki/pdf/eff4336f41c54f922d7434a6d21ed1c5.pdf
 6. 6. Agnieszka Frączek, Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą; 
  (część 1, całość do pobrania w opisie), https://www.wydawnictwoliteratura.pl/pub/uploads/fragmenty/Rany%20Julek%20str%201-13.pdf
 7. 7. Mira Jaworczakowa, Oto jest Kasia; 
 8. 8. Grzegorz Kasdepke, Detektyw Pozytywka; 
  (część 1, całość do pobrania w opisie)
 9. 9. Leszek Kołakowski, Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?;
 10. 10. Barbara Kosmowska, Dziewczynka z parku; https://doci.pl/Filbana/dziewczynka-z-parku-barbara-kosmowska+fsssscx(plik pdf do pobrania)
 11. 11. Maria Krüger, Karolcia; 
  (cz.1), 
  (cz.2)
 12. 12. Astrid Lindgren, Dzieci z Bullerbyn; 
 13. 13. Hugh Lofting, Doktor Dolittle i jego zwierzęta; https://docplayer.pl/72115588-Doktor-dolittle-i-jego-zwierzeta.html14. Marcin Pałasz, Sposób na Elfa; (fragment) https://www.wydawnictwoliteratura.pl/pub/uploads/fragmenty/Sposob%20na%20elfa%20str%203-19.pdf
 14. 15. Joanna Papuzińska, Asiunia; http://www.zkpig7.pl/2015_2016/Asiunia_Joanna_Papuzinska.pdfhttps://www.bookfinder.top/?p=Asiunia&ln=pl
 15. 16. Danuta Parlak, Kapelusz Pani Wrony;
 16. 17. Roman Pisarski, O psie, który jeździł koleją;https://pl-static.z-dn.net/files/d9b/6d097397cee57b8e8825fb5bd9668dc0.pdf
 17. 18. Janina Porazińska, Pamiętnik Czarnego Noska; 
 18. 19. Maria Terlikowska, Drzewo do samego nieba; file:///C:/Users/Barbara/Downloads/Drzewo%20do%20samego%20nieba%20M.%20Terlikowska%20pdf.pdf
 19. 20. Julian Tuwim, Wiersze dla dzieci; https://www.twojecentrum.pl/poezja_dzieci.php?autor=Julian%20Tuwim
 20. 21. Barbara Tylicka, O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśni i legendzie;
 21. 22. Danuta Wawiłow, Najpiękniejsze wiersze; https://atlanty.pl/images/2011/04/Wiersze-Danuty-Wawi%C5%82ow.pdf23. Łukasz Wierzbicki, Afryka Kazika; 
  (cz.1, całość do pobrania w opisie) 24. Łukasz Wierzbicki, Dziadek i niedźwiadek 
   (część 1, całość do pobrania w opisie)

Wykaz linków do lektur dla klas 4-8

 1. 1. Jan Brzechwa, Akademia Pana Kleksa. http://www.stypendiada.pl/files/Akademia%20Pana%20Kleksa%20-%20klasa%204.pdf
 2. 2. Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks). e-book 
 3. 3. René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, Mikołajek (wybór opowiadań).
 4. 4. Ignacy Krasicki, wybrane bajki. https://wolnelektury.pl/media/book/pdf/bajki-i-przypowiesci.pdf
 5. 5. Clive Staples Lewis, Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa. http://www.stypendiada.pl/files/klasa%205%20Lew,%20czarownica%20i%20stara%20szafa.pdf
 6. 6. Ferenc Molnár, Chłopcy z Placu Broni. http://www.michalow.netpos.pl/uczniowie/Chlopcy%20z%20Palcu%20Broni.pdfAudiobook - 
 7. 7. Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy. https://lektury.gov.pl/lektura/w-pustyni-i-w-puszczyhttps://wolnelektury.pl/katalog/lektura/w-pustyni-i-w-puszczy/
 8. 8. Bolesław Prus, Katarynka. https://lektury.gov.pl/lektura/katarynkahttps://wolnelektury.pl/katalog/lektura/katarynka/
 9. 9. Ignacy Krasicki wybrane bajki. https://lektury.gov.pl/lektura/bajki-i-przypowiesci
 10. 10. https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/bajki-i-przypowiesci/
 11. 11. Adam Mickiewicz Pan Tadeusz (fragmenty: opis burzy, zwyczaje i obyczaje: tańczenie poloneza, powrót z lasu, gotowanie bigosu) https://lektury.gov.pl/lektura/pan-tadeusz-czyli-ostatni-zajazd-na-litwiehttps://wolnelektury.pl/katalog/lektura/pan-tadeusz/
 12. 12. wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Heraklesie. 13. Biblia: stworzenie świata i człowieka, przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. http://www.biblia-mp3.pl/
 13. 14. John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem. Audiobook fragmenty - 
 14. 15. Rafał Kosik Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi. audiobook- 
 15. 16. Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz – fragmenty sceny z koncertem Wojskiego, polowanie. https://lektury.gov.pl/lektura/pan-tadeusz-czyli-ostatni-zajazd-na-litwiehttps://wolnelektury.pl/katalog/lektura/pan-tadeusz/
 16. 17. Juliusz Słowacki, W pamiętniku Zofii Bobrówny. https://wolnelektury.pl/szukaj/?q=Juliusz+S%C5%82owacki%2C+W+pami%C4%99tniku+Zofii+Bobr%C3%B3wny
 17. 18. Biblia: wybrane przypowieści ewangeliczne o talentach, o siewcy, o pannach Roztropnych. http://www.biblia-mp3.pl/19. Mity: o Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce, o Dedalu i Ikarze wybrane podania i legendy polskie: o Lechu, o Kraku.
 18. 20. Jan Kochanowski – wybrane fraszki. https://lektury.gov.pl/lektura/na-fraszkihttps://wolnelektury.pl/katalog/lektura/fraszki/
 19. 21. Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz. https://lektury.gov.pl/lektura/pan-tadeusz-czyli-ostatni-zajazd-na-litwiehttps://wolnelektury.pl/katalog/lektura/pan-tadeusz/
 20. 22. Antoine de Saint Exupéry, Mały Książę.
 21. 23. Juliusz Słowacki, Balladyna.https://lektury.gov.pl/lektura/balladynahttps://wolnelektury.pl/szukaj/?q=balladyna
 22. 24. Henryk Sienkiewicz, Quo vadis. https://lektury.gov.pl/lektura/quo-vadishttps://wolnelektury.pl/katalog/lektura/quo-vadis/
 23. 25. Sławomir Mrożek, Artysta
 24. 26. Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty), Tędy i owędy (wybrany fragment).
 25. 27. Adam Mickiewicz, Poezje https://polska-poezja.pl/
 26. 28. Adan Mickiewicz, Powrót taty. https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/ballady-i-romanse-powrot-taty/
 27. 29. Adam Mickiewicz, Pani Twardowska. https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/ballady-i-romanse-pani-twardowska/
 28. 30. Henryk Sienkiewicz: Latarnik https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/latarnik/https://lektury.gov.pl/lektura/latarnik

„Zasmakuj w bibliotece”

to

hasło Tygodnia Bibliotek 2020

Prezydium Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich dokonało wyboru hasła promującego XVII edycję ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek, który będzie realizowany przez biblioteki w całej Polsce w dniach 8-15 maja 2020 r. Hasło brzmi: “Zasmakuj w bibliotece”

Autorem hasła jest Mariusz Nakielny, starszy kustosz Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni, który uzasadniania wybór w następujący sposób:

Zasmakuj w bibliotece, bo książką warto się delektować, smakujmy słowa, ciągle i wciąż od nowa. Korzystajmy z kalejdoskopu ofert dla naszych najważniejszych gości – Czytelników, by każdy z nich znalazł w bibliotece łakomy literacki kąsek.
To dla was entuzjastów literatury i kultury jesteśmy.

Zachęcam do obejrzenia filmów:  „Jak powstaje książka?”

Link do filmu „Dzieje książki”.

Link do filmu „Najpiękniejsze biblioteki na świecie”

Copyright © 2020 Szkoła Podstawowa w Bedlnie Rights Reserved.