Wywiad z Rafałem Kosikiem nie tylko o książkach, które podbiły serca dzieci i nastolatków.

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, realizowanego w naszej szkole, na lekcji języka polskiego w klasie VI zostało zorganizowane wirtualne spotkania z autorem książek dla dzieci i młodzieży.

Rafał Kosik jest cenionym autorem powieści science fiction młodego pokolenia. Projektuje również grafiki i tworzy rysunki satyryczne. Pisarz debiutował w 2001 roku z opowiadaniem „Pokoje przechodnie” opublikowanym w „Nowej Fantastyce”.
W latach 2002–2015 wydał 14 powieści science fiction dla młodzieży. Największą popularność osiągnęła seria książek science-fiction dla młodzieży: „Felix, Net i Nika”. Cykl liczy już trzynaście części.
Publikacja Rafała Kosika „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” znajduje się na liści lektur obowiązkowych Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 

Na spotkaniu adresowanym do uczniów szkół podstawowych z klas V–VII, udostępnionym przez p. Olgę Wilczyńską, autor mówił m.in. o procesie twórczym:

 - Pisanie dla dzieci, podobnie jak kręcenie filmów dla nich, choć uważane za coś „niepoważnego”, jest tak naprawdę znacznie trudniejsze od tworzenia dla dorosłych. Trzeba zbudować świat, który przekona do siebie dzieciaki, trzeba utrzymać ich zainteresowanie, powinno się też przekazać im pewne prawdy uniwersalne, i w dodatku zrobić to tak, aby nie zalatywało dydaktyzmem.

Przy pisaniu dla młodych muszę ograniczyć mój pesymizm, no i jednak pewnych tematów nie należy poruszać, żeby nie zepsuć dzieciakom wiary w świat. Za to w przypadku pisania dla dorosłych mam większą swobodę doboru tematów i języka, jakim się posługuję. I dorosłym, i dzieciakom, chciałbym dać godziwą i niegłupią rozrywkę.